Jak sprawdzić, czy karta graficzna działa na laptopie

 1. Opcja 1: Kontrola wzrokowa
 2. Metoda 2: Sprawdź wydajność w specjalistycznym oprogramowaniu
 3. Metoda 3: Dogłębne testy
 4. Metoda 4: Sprawdź za pomocą standardowych narzędzi systemu Windows
 5. Sprawdzanie Internetu

Karta wideo jest jednym z najważniejszych elementów komputera, który określa jej wydajność w grach i programach profesjonalnych, które są w jakiś sposób związane z przetwarzaniem grafiki. Nawet w przypadku poprawnego wyświetlania wideo na stronach potrzebne są przynajmniej niektóre mniej lub bardziej nowoczesne karty graficzne.

Nawet w przypadku poprawnego wyświetlania wideo na stronach potrzebne są przynajmniej niektóre mniej lub bardziej nowoczesne karty graficzne

Konieczność sprawdzenia wydajności karty wideo pojawia się w przypadkach, gdy jakość adaptera jest kwestionowana lub pod warunkiem, że wcześniej go wymieniono. Walidacja jest wymagana nie tylko w celu wykrycia jakichkolwiek wad, ale także w celu oceny możliwości działania.

Sam proces weryfikacji można podzielić warunkowo na kilka typów:

 • Kontrola wzrokowa;
 • Sprawdzanie właściwości karty wideo w specjalnych programach i / lub narzędziach;
 • Przeprowadzenie testu warunków skrajnych w specjalnych programach;
 • Sprawdzanie wydajności przy użyciu standardowych narzędzi systemu Windows.

Testowanie oprogramowania oznacza kontrolę bieżącej wydajności i przeprowadzanie testów warunków skrajnych, podczas których mierzona będzie wydajność karty graficznej w różnych warunkach obciążenia. Analizując uzyskane dane, możesz określić, jak dobrze działa karta graficzna.

Testowanie jest zalecane tylko wtedy, gdy masz ku temu podstawy. Na przykład przed zainstalowaniem jakiejś twardej gry / programu, który wymaga zasobów rdzenia graficznego komputera. Zbyt często przeprowadzanie testu wysiłkowego na karcie wideo nie jest zalecane, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jego wydajność w przyszłości.

Opcja 1: Kontrola wzrokowa

Jeśli ostatnio zauważyłeś znaczny spadek wydajności karty graficznej i fakt, że często jest ona bardzo gorąca, zaleca się przeprowadzenie kontroli wzrokowej pod kątem uszkodzeń lub zanieczyszczeń. Zaleca się przeprowadzenie badania wzrokowego w następujących przypadkach:

 • W grach komputerowych i specjalistycznych programach graficznych zaczęły pojawiać się błędy i / lub w ogóle przestały działać. Ponadto mogą po prostu poważnie obniżyć wydajność. Ta zasada ma zastosowanie w przypadkach, gdy poprzednio lub ten program / gra został uruchomiony i działał bez żadnych skarg;
 • Podczas oglądania wideo w odtwarzaczu na komputerze lub w przeglądarce, zaczyna zwalniać lub pojawiają się inne problemy z jego odtwarzaniem;
 • Występują częste błędy. Czasami lub często można oglądać „Blue Screen of Death” ;
 • Na ekranie pojawiają się różne artefakty. Na przykład kolorowe paski, piksele, ciemne lub bardzo jasne obszary;
 • Jakość grafiki spada zauważalnie, a komputer zajmuje dużo czasu, aby przetworzyć nawet proste operacje;
 • Nic nie jest wyświetlane na ekranie lub wyświetlana jest owsianka wielokolorowych pikseli.

Problemy te nie zawsze są związane z kartą wideo. Często mogą się z tym pogodzić, na przykład, jeśli złącza, sam ekran, przestarzałe sterowniki itp., Działają nieprawidłowo. W każdym przypadku zaleca się sprawdzenie karty wideo pod kątem zewnętrznych uszkodzeń.

W przypadku laptopa będzie to wymagało przeanalizowania sprawy, które może zostać wyprodukowane zgodnie z następującymi instrukcjami:

 1. Odłącz laptop od zasilania. Opcjonalnie wyjmij baterię z obudowy.
 2. Zdejmij tylną pokrywę. W większości przypadków konstrukcja umożliwia usunięcie go przez odkręcenie śrub i / lub usunięcie zatrzasków. Są jednak takie modele, w których nie będzie można zdjąć osłony bez interwencji specjalistów. Na szczęście takie modele są bardzo rzadkie.
 3. Zbadaj „wnętrze” laptopa pod kątem wad fizycznych, takich jak zadrapania, pęcherze itp. Chipy wideo w laptopach mogą mieć inny wygląd, ale najczęściej można je rozpoznać po etykiecie producenta, na przykład AMD lub NVIDIA.
 4. Jeśli podczas inspekcji w obudowie znaleziono dużo kurzu i zanieczyszczeń, zaleca się jego wyczyszczenie. Być może z powodu kurzu wszystkie problemy były.

Metoda 2: Sprawdź wydajność w specjalistycznym oprogramowaniu

Za pomocą wyspecjalizowanych programów można przeglądać cechy karty graficznej, a także przeprowadzać prymitywne testy jej wydajności. Rozważmy interakcję z kartą wideo na przykładzie programu AIDA64. Ma stosunkowo przejrzysty interfejs z obsługą języka rosyjskiego.

Zobacz także:
Jak przetaktować kartę graficzną AMD Radeon (AMD Radeon)
Jak sprawdzić wydajność karty graficznej na komputerze?
Jak określić, która karta graficzna jest w komputerze
Jak przetaktować kartę graficzną NVIDIA (Nvidia) GeForce

Najpierw musisz znać cechy karty graficznej:

 1. Uruchom program i otwórz gałąź „Display” , która znajduje się w lewej części okna.
 2. Tam otwórz element „GPU” .
 3. W głównej części okna zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące Twojej karty wideo.
 4. W głównej części okna zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące Twojej karty wideo

Na przykład można uruchomić mały test wydajności i wydajności karty graficznej, zwanej „testem GPGU” :

 1. W górnej części okna programu rozwiń menu kontekstowe elementu „Usługa” .
 2. Wybierz opcję „Test GPGPU” .
 3. Wybierz opcję „Test GPGPU”

 4. Rozpocznie się okno testowe. Jeśli masz kilka kart graficznych zintegrowanych z laptopem, musisz zaznaczyć tę, którą zamierzasz przetestować w tej chwili. Lista kart wideo znajduje się w górnej części okna.
 5. Po wybraniu żądanej karty wideo należy kliknąć przycisk „Rozpocznij test” . Test zostanie uruchomiony.
 6. Test zostanie uruchomiony

 7. Testy zostaną przeprowadzone na 12 różnych parametrach, co zajmie trochę czasu. Czas potrzebny na wykonanie procedury będzie różny w zależności od charakterystyki komputera.
 8. Po zakończeniu testu kliknij przycisk „Wyniki” , aby przesłać je do osobnego pliku. Możliwe jest, że parametry, za pomocą których przeprowadzany jest czek, nie mówią wiele o tym, ale mogą być przydatne dla pracowników centrum obsługi i innych specjalistów, jeśli ich odwiedzasz.
 9. Możliwe jest, że parametry, za pomocą których przeprowadzany jest czek, nie mówią wiele o tym, ale mogą być przydatne dla pracowników centrum obsługi i innych specjalistów, jeśli ich odwiedzasz

Metoda 3: Dogłębne testy

Jeśli na poprzednich etapach nie było problemów z pracą z kartą wideo, możesz przeprowadzić szczegółowe testy. Robi się to więcej, aby można było poprawnie obliczyć potencjał karty graficznej podczas używania ciężkich programów i / lub podczas ich podkręcania.
Aby przeprowadzić testy warunków skrajnych, musisz użyć specjalistycznego oprogramowania, na przykład programu FurMark:

 1. Otwórz program. W jego interfejsie można zobaczyć aktualną temperaturę karty wideo i krótkie podsumowanie charakterystyk.
 2. Poniżej możesz ustawić ustawienia, dla których będą przeprowadzane testy. Na przykład, możesz ustawić rozdzielczość ekranu ręcznie lub wybrać gotową wersję z prezentowanych ustawień.
 3. Po wprowadzeniu niezbędnych ustawień lub pozostawieniu ich domyślnie kliknij przycisk „Test obciążenia GPU” .
 4. Po wprowadzeniu niezbędnych ustawień lub pozostawieniu ich domyślnie kliknij przycisk „Test obciążenia GPU”

 5. Pojawi się okno z ostrzeżeniem, że karta wideo zostanie obciążona dużym obciążeniem, które spowoduje przegrzanie. Kliknij „GO!”, Aby rozpocząć testowanie.
 6. ”, Aby rozpocząć testowanie

 7. Proces testowania może nie pojawić się natychmiast, więc poczekaj, aż pojawi się na kilka sekund. Po wyświetleniu powinieneś zobaczyć na ekranie teksturę pierścienia, składającą się z dużej liczby szczegółowych włosów.
 8. Istotą tego testu jest to, że pierścień zacznie się poruszać, podczas którego włosy zmienią swoje położenie, tworząc obciążenie karty graficznej i procesora komputera. Podczas testu można monitorować temperaturę karty wideo i kilka innych parametrów na dole okna. Jeśli temperatura przekroczy 80 stopni i nadal będzie rosnąć, test należy zakończyć naciskając klawisz ESC .
 9. Jeśli temperatura przekroczy 80 stopni i nadal będzie rosnąć, test należy zakończyć naciskając klawisz ESC

Jakość animacji pierścienia musi być oceniana na podstawie jakości samej karty wideo. Jeśli porusza się w szarpnięciach, niektóre jego części nie są przetwarzane, a następnie najprawdopodobniej występują problemy z obsługą karty wideo. Normalny czas trwania testu bez przegrzania i poważnych zawieszeń waha się od 10 do 20 minut.

Metoda 4: Sprawdź za pomocą standardowych narzędzi systemu Windows

Jeśli zauważysz oczywiste problemy podczas testu warunków skrajnych lub prostego testu opisanego w metodzie 2, zaleca się przeglądanie stanu karty graficznej za pomocą standardowego narzędzia Windows:

 1. Wywołaj linię „Uruchom”, używając kombinacji klawiszy Win + R. Wpisz komendę: dxdiag

  Aby go zastosować, naciśnij Enter lub „OK” .

 2. Wpisz komendę: dxdiag  Aby go zastosować, naciśnij Enter lub „OK”

 3. Zostanie otwarte narzędzie diagnostyczne z DirectX, w którym musisz otworzyć kartę „Ekran” .
 4. Zwróć uwagę na okno z podpisem „Notatki” . W przypadku znalezienia jakichkolwiek problemów zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.
 5. W przypadku znalezienia jakichkolwiek problemów zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat

Sprawdzanie Internetu

W niektórych witrynach, w tym w oficjalnych zasobach producentów kart wideo, można znaleźć ofertę sprawdzenia urządzenia online. Niestety, nie powinniśmy oczekiwać odpowiedniej weryfikacji, ponieważ w najlepszym przypadku zostaniesz poproszony o aktualny model karty wideo i porównanie jej ze zdolnością do uruchamiania i poprawnego działania niektórych gier. Karta graficzna jest jednak używana nie tylko w grach, ale także dlatego, że wiesz, czy Fifa może iść, czy nie, nie pomoże w wykryciu problemów z urządzeniem.

Na tej podstawie najlepiej jest używać sprawdzonych narzędzi do rozwiązywania problemów i testowania kart wideo. Usługi online nie są w stanie zaoferować odpowiedniego rozwiązania.