Wybór zasilania dla laptopa, główne cechy i producenci

Wybierając zasilacz do laptopa, należy zwrócić uwagę na jego główne cechy:

  • Napięcie wejściowe (110 V / 220 V);
  • Napięcie wyjściowe (V);
  • Natężenie prądu wyjściowego (A);
  • Typ wtyczki włożonej do laptopa.

Większość adapterów zasilania jest produkowana przez niewielu producentów, takich jak LITEON, DELTA, LiShin, AcBel i FSP. Bloki pod tymi markami są najbardziej popularne i wysokiej jakości.

Producenci laptopów z reguły przyklejają swoje naklejki na zasilaczach. Tak wielu producentów notebooków: ACER, ASUS, Toshiba, Fujitsu-Siemens, HP, Compaq, DELL, LG, IRU, ROVERBOOK, MSI.

Z tego wynika, że ​​nie zawsze jest konieczne kupowanie oryginalnego zasilacza producenta laptopa, taniej jest kupić oryginalnego producenta zasilacza.

Dla właściwego doboru zasilania konieczne jest określenie napięcia wyjściowego i natężenia prądu . Te specyfikacje są zazwyczaj wymienione na spodzie notebooka.

Te specyfikacje są zazwyczaj wymienione na spodzie notebooka

Zasadniczo laptopy mają napięcie wejściowe od 15 do 20 woltów. Przy wyborze napięcia dozwolone odchylenie 1-2 woltów. Przy wyborze natężenia prądu obowiązuje jedna zasada: prąd wyjściowy zasilacza nie powinien być mniejszy niż wymagany dla laptopa. Im wyższy prąd zasilania (przy tym samym napięciu), tym mocniejszy jest zasilacz. Istnieje opinia, że ​​mocniejszy zasilacz może zniszczyć baterię laptopa, ale jest to złudzenie, ponieważ Prawo Ohma nie zostało odwołane! Mocniejszy zasilacz nie zepsuje laptopa, podczas gdy pozostanie cały i nie będzie działał na granicy swoich możliwości. Słabszy adapter nie zepsuje laptopa, ale może się spalić. Więc musisz wybrać lub odpowiedni dla napięcia i prądu lub mocniejszy.

Złącza zasilacza są podzielone na standardowe, mające dwa styki (napięcie i zero) i trzecie inteligentne wyjście.

Zasilacze ze standardowym złączem są odpowiednie dla takich marek, jak Acer, ASUS, MSI, GigaByte, ViewSonic, RoverBook, Toshiba, Fujitsu-Siemens, iRu. Złącza takich zasilaczy różnią się średnicą zewnętrzną (głównie 5 i 5,5 mm) oraz średnicą wewnętrzną (1,6 mm; 2 mm; 2,5 mm). Wybierając adapter, konieczne jest, aby złącze zasilania dokładnie pasowało do gniazda zasilania laptopa, w przeciwnym razie można albo przerwać złącze zasilania laptopa, albo będzie się palić, jeśli styk jest słaby. Zwykle napięcie zasilania (+) jest stosowane do styku wewnętrznego, a styk zerowy (-) do styku zewnętrznego. Uważaj, cofanie kontaktów prowadzi do wypalenia płyty głównej laptopa.

Typy dwóch styków obejmują zasilacze SONY i SAMSUNG , chociaż mają centralny pin, napięcie zasilania jest do niego wysyłane, a styk zewnętrzny wynosi zero.

Trójpinowe złącza są używane głównie w produktach DELL i HP .

Trójpinowe złącza są używane głównie w produktach DELL i HP

Zasilacze DELL mają trzy piny: + 19 V, zero i informacje (centralny pin). Po podłączeniu zasilania laptop odczytuje jego moc. Jeśli moc zasilacza jest mniejsza niż jest to konieczne, laptop odłączy ładowanie akumulatora.

Zasilacze HP / Compaq mają dokładnie to samo złącze, a środkowy pin służy do określenia mocy zasilacza, ale elektrycznie te złącza są niekompatybilne.

Zasilacze DELL i HP do notebooków nie są kompatybilne!

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Teraz zasilacze do laptopów są sprzedawane prawie w sklepie z chlebem. Różnorodność zdań zdumiewa wyobraźnię, a nazwy producentów firm sprawiają, że język nie działa.

Oprócz powyższych cech jest jeszcze jedna - JAKOŚĆ!

Oprócz powyższych cech jest jeszcze jedna - JAKOŚĆ

Jednym z nich jest oryginalny DELL, drugi nie jest oryginalny, nie ma zewnętrznych różnic i bardzo trudno jest specjaliście odróżnić oryginał od fałszywego. Ekspert może odróżnić oryginalny zasilacz od nieoryginalnego w masie i jakości tworzywa sztucznego. Różnice masy można łatwo wyjaśnić, demontując zasilacze.

Różnice masy można łatwo wyjaśnić, demontując zasilacze

Oryginalny zasilacz jest całkowicie zasłonięty przez ekran.

Oryginalny zasilacz jest całkowicie zasłonięty przez ekran

Ponadto nieoryginalna jednostka zasilająca ma uproszczony obwód, często brakuje obwodu ochronnego i dodatkowych filtrów, zamiast elementów są zworki, a jakość lutowania jest po prostu zaskakująca.

Ponadto nieoryginalna jednostka zasilająca ma uproszczony obwód, często brakuje obwodu ochronnego i dodatkowych filtrów, zamiast elementów są zworki, a jakość lutowania jest po prostu zaskakująca

Co grozi takim zakupem - jeśli masz szczęście, to nic! Jeśli nie masz szczęścia, napraw laptop.

To samo wypełnienie wielu chińskich zasilaczy nieznanych producentów. Wiele uniwersalnych zasilaczy jest sprzedawanych z wiązką przełączników napięcia, odwracaniem i wiązką złączy i wątpliwej jakości.

Wysokiej jakości uniwersalne zasilacze wytwarzają tylko poważnych producentów: FSP, LiteOn, AcBel, Rovermate (producent FSP).

Dobry zasilacz do laptopa jest jak wysokiej jakości benzyna do Twojego samochodu, im wyższa jego jakość, tym mniejsze prawdopodobieństwo jego awarii.